Kolejny i ostatni kraj tranzytowy to Słowenia.
Po minięciu Czech i Austrii przyszedł czas na ostatni etap przed dotarciem do Chorwacji – Słowenia!
Do lutego 2022 roku kupowałem słoweńską winietę naklejaną na szybkę wraz z austriacką, na przejściu granicznym, tuż za Czechami. Jednak od tego czasu dostępne są wyłącznie słoweńskie winiety w formie elektronicznej stąd aktualizacja tego postu.
Nie są tanie, to fakt. Dlatego na wielu forach internetowych znajdziecie mnóstwo porad jak ominąć płatne odcinki drogi w Słowenii. Ponieważ omijanie autostrad to moim zdaniem strata czasu (tym bardziej, że Chorwacja już tuż, tuż) i narażanie się na liczne kontrole policji na obrzeżach miast, zawsze wybieram autostrady.
Mandat za przejazd płatnym odcinkiem bez winiety wynosi między 300-800 Euro.
Ceny winiet w Słowenii do 15 czerwca 2023 r. nie zmieniły się w porównaniu do ubiegłych lat i wynoszą:
Rodzaje winiet
Kategoria 2B – dwuśladowe pojazdy silnikowe o wysokości nad pierwszą osią powyżej 1,30 m lub więcej, których maksymalny dozwolony ciężar nie przekracza 3.500 kg, z przyczepą lub bez niej.
- Winieta roczna na dany rok obowiązuje od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia roku następnego.
- Winieta półroczna obowiązuje przez kolejne 6 miesięcy od dnia zakupu lub do końca szóstego miesiąca.
- Winieta miesięczna jest ważna od dnia zakupu do końca dnia o tym samym numerze w następnym miesiącu, jeśli nie ma takiego dnia, to do końca tego miesiąca.
- Winieta tygodniowa jest ważna przez kolejne siedem dni od daty określonej przez nabywcę przy zakupie.
Jak z pewnością zauważyliście dużego wyboru okresów ważności nie ma. Najczęściej jedziemy do Chorwacji na dłużej niż 7 dni. Miesięczna winieta kosztuje tyle co dwie tygodniowe, więc od razu proponuję kupić miesięczną. Wiem, to 30 EUR, ale po przejechaniu Czech i Austrii, gdy Chorwacja jest tak blisko, a w perspektywie jest jeszcze kilkaset kilometrów, nie mam ochoty szukać objazdów.
Winiety w Słowenii obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. Mapa płatnych drógw Słowenii, objętych winietami:
Podobnie jak w Czechach tak i tu możemy ją kupić bezpośrednio przed wyjazdem. Przypominam, że e-winietę na Austrię musimy wykupić na 18 dni przed wyjazdem (chodzi o prawną możliwość dokonania zwrotu towaru zakupionego przez internet). Jednak winietę na Austrię możemy w dalszym ciągu kupić na granicy w formie naklejki na szybę.
Wróćmy do Słowenii. Aby kupić winietę wchodzimy na stronę: https://evinjeta.dars.si/pl
(jest wersja polskojęzyczna) Pojawi się taki widok:
wybieramy pole w prawym, górnym rogu – kup e-winietę.
Na kolejnych stronach nie ma już niestety polskiej wersji językowej. Pojawia się możliwość wyboru rodzaju pojazdu i okresu na jaki ma być wykupiona winieta.
Po wybraniu odpowiedniego rodzaju pojazdu i okresu winiety klikamy BUY czyli kup. Wówczas pojawi się ekran, na którym trzeba podać swój mail, by zweryfikować się.
Po wpisaniu maila otrzymamy na niego link, który umożliwi nam przejście dalej:
klikamy na CONFIRM i otrzymujemy maila z linkiem (sprzedawca zastrzega, że mail może dotrzeć do nas nawet po 30 minutach – tyle może to nie trwa, ale kilka/kilkanaście minut poczekamy, zwłaszcza przed weekendem), który klikamy i przechodzimy na kolejny ekran, na którym podajemy kraj, z którego pochodzimy, numer rejestracyjny oraz datę od kiedy winieta ma być aktywna:
Klikając przycisk w prawym, dolnym roku przechodzimy do ekranu, na którym wprowadzimy kartę i dokonamy płatności:
Po dokonaniu płatności otrzymamy mailem potwierdzenie zakupu winiety. Warto ją zachować, na wszelki wypadek, gdyby po naszym powrocie przyszedł pocztą mandat za nieopłacony przejazd.
W zależności od tego w jaką część Chorwacji jedziemy, tuż za Mariborem dokonujemy wyboru dalszej trasy. Jeśli jedziemy na Istrię, to wybieramy autostradę E57 w kierunku Lublany. Warto przewidzieć na ta trasę więcej czasu. Blisko tej trasy będziecie mijać takie perełki jak Jezioro Bled, jaskinia Postojnska Jama, Predjamski Grad (ze swoją fascynującą historią sięgającą XV wieku i mieszkającego w nim słoweńskiego Janosika – barona-rozbójnika Erazma Luggera i jego „niewyjściowym” odejściem do wieczności ☺). Warto nadłożyć nieco drogi i odwiedzić nadmorskie miasteczka Koper, Izola czy najpiękniejszy z nich (moim zdaniem) Piran. Może warto pomyśleć o noclegu?
Zobaczcie sami – warto się zatrzymać?
Jezioro Bled:
Postojnska Jama:
Predjamski Grad:
Koper:
Izola:
Piran:
Jeśli jednak jedziecie w kierunku Dalmacji, to Wasza podróż przez Słowenie potrwa znacznie krócej, bo ok. 30 minut (60 km). Nie ma tu tak wspaniałych miejsc jak w drodze na Istrię.
Trasa przez Słowenię w kierunku Dalmacji (na Zagrzeb):
Czyli Słowenia jest tu kolejnym krajem tranzytowym. Kierujcie się na Ptuj i przejście graniczne Gruskovje. Pamiętajcie, że Chorwacja nie jest w strefie Schengen i na przejściu tym, szczególnie w weekendu zdarza się, że trzeba swoje odstać.
[…] Read More […]
[…] Read More […]