Austria
Po pokonaniu drogi przez Czechy, którą opisuję tutaj, zapraszam Was na kolejny etap podróży.
Wjeżdżając do Austrii musicie pamiętać, że tu też obowiązują winiety na autostradach.
Tu mamy wybór – można kupić przez Internet lub wersję „naklejkową” na szybę. Opowiem Wam o jednym i drugim wariancie.
Płatne odcinki dróg w Austrii przedstawia mapka. Pochodzi z folderu informacyjnego ASFiNAG – można go pobrać tutaj.
WINIETA ELEKTRONICZNA
Bardzo ważne!!! Pamiętajcie, że w Austrii zakupiona winieta elektroniczna (jeśli kupujecie jako osoby indywidualne, a nie przedsiębiorcy) jest ważna dopiero po 18 dniach (prawo konsumenckie gwarantuje możliwość zwrotu w przeciągu 14 dni towaru zakupionego przez Internet. Czyli jeśli chcecie kupić winietę przez Internet to z dużym wyprzedzeniem!
W obu wersjach (elektronicznej i papierowej) okresy ważności winiet są takie same, czyli 10 dni, 2 miesiące i rok. Jeśli jedziecie do Chorwacji na dłużej niż 10 dni to bardziej opłaca się kupić winietę na 10 dni i w drodze powrotnej drugą na 10 dni niż jednorazowo dwumiesięczną:
Winiety elektroniczne kupujemy w sklepie internetowym ASFiNAG (https://shop.asfinag.at/), (jest również polska wersja językowa). Obsługa strony jest intuicyjna.
Krok 1. – Rodzaj pojazdu i winiety.
Na początku wybieramy symbol samochodu lub motocykla, w zależności od tego na jaki pojazd winietę chcemy kupić. Później wybieramy jedną z czterech dostępnych opcji pozwalających na zakup winiety 10-dniowej, 2-miesięcznej, rocznej lub zapłacenia za wybrany odcinek drogi poprzez naciśnięcie pomarańczowego przycisku Wybierz pod nią.
Krok 2. – Kim jesteśmy?
W tym momencie musimy wybrać jako kto kupujemy winietę. Osobom prywatnym (konsumentom) przysługuje prawo do 14-dniowego odstąpienia od umowy, o czym wspominałem wcześniej, muszą więc dokonać zakupu z przynajmniej 18 dniowym wyprzedzeniem (nie można więc kupić dziś winiety, która będzie obowiązywać np. za 2 dni).
Osoby kupujące winietę jako przedsiębiorcy nie mogą odstąpić od umowy i winieta obowiązuje od dnia zakupu (lub od wskazanego przez Was dnia). Jeśli chcecie zakupić winietę elektroniczną, a do waszego wyjazdu do Austrii pozostało mniej niż 18 dni to możecie wybrać tę opcję.
Krok 3. – Numer rejestracyjny.
W kolejnym oknie, wybieramy rodzaj pojazdu oraz kraj, w którym jest zarejestrowany. Kolejne pole służy do wpisania daty, od której winieta ma zacząć obowiązywać. Po wpisaniu daty, w kolejnym polu pokaże się data ważności naszej winiety.
Ostatnie pole zaznaczamy jeśli chcemy otrzymać przypominającą informację przed datą wygaśnięcia winiety. Pole to można zaznaczyć lub nie. Po wszystkim klikamy Dalej.
Krok 4. – Adres e-mail i metoda płatności.
Na kolejnej tablicy będziemy musieli dwukrotnie wpisać swój adres e-mail oraz wybrać metodę płatności. Tu również mamy możliwość rejestracji w serwisie oraz chęci otrzymania faktury.
Krok 5. – Podsumowanie.
Na kolejnej stronie wyświetlą nam się wszystkie informacje o zamówieniu. Po sprawdzeniu ich musimy zaznaczyć, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy i nacisnąć przycisk Zamów z obowiązkiem zapłaty.
Teraz pozostaje nam już tylko zapłacić za naszą winietę. Jeśli wybraliście kartę kredytową to należy podać jej numer, datę ważności oraz kod CVV znajdujący się na odwrocie oraz nacisnąć przycisk płać teraz Zapłać.
Po przejściu tych wszystkich ekranów zobaczymy potwierdzenie, które powinno przyjść również na maila. Gratulacje, austriacką winietę elektroniczną już mamy!
Kupionej winiety nie musimy pobierać. Po zakupie nasza winieta figuruje w systemie ewidencji winiet ASFiNAG (możemy to sprawdzić tutaj).
WINIETA “NAKLEJKOWA”
Jeśli do Waszego wyjazdu jest mniej niż 18 dni a kupujecie jaki osoby indywidualne a nie przedsiębiorcy to powinniście skorzystać z „naklejkowej” wersji winiety kupowanej np. tuż za granicą pomiędzy Czechami i Austrią.
Austriackie winiety – naklejki każdego roku są innego koloru, w 2021 obowiązuje kolor jasnozielony.
Na zdjęciu pierwsza winieta po lewej to winieta 10-dniowa. W jej górnym lewym rogu widzimy literę:
- “T” (oznaczającą “Tag“, czyli “dzień”)
- “M” (“Monat”, czyli “miesiąc”)
- “J” (“Jahr“, czyli “rok”).
Winiety nie wypełniamy, tzn. nic nie wpisujemy. Powinniśmy ją jednak przedziurkować (powinien to zrobić sprzedający). Na winiecie widzimy dni (otoczone niebieską ramką) i miesiące (otoczone czerwoną ramką). Dziurkujemy zgodnie z potrzebą.
OKRES WAŻNOŚCI WINIETY.
- winieta 10-dniowa – informacja brzmi: “Gelochter Tag und 9 Kalendertage” / “Punched day and 9 calender days”, co oznacza “przedziurkowany dzień plus 9 dni kalendarzowych“.
- winieta 2-miesięczna – informacja brzmi: “od przedziurkowanego dnia do tego samego dnia dwa miesiące później“, czyli np. 15.06 – 15.08.
- winieta roczna obowiązuje na dany rok. Winietki na rok 2021 są ważne od 1.12.2020 do 31.01.2022, czyli 14 miesięcy.
Gdzie kupuję winiety?
650 metrów za granicą czesko-austriacką po prawej stronie wąskiej ulicy jest żółty Roadhouse Route B7. Do niedawna kupowałem tu również słoweńską winietę, ale od lutego 2022 roku dostępne są na Słowenii wyłącznie elektroniczne winiety (więcej o słoweńskich winietach w kolejnym poście). Można tu płacić kartą, jednak sprzedający dolicza do rachunku 1 EUR przy tej formie płatności.
Mandat za brak winiety w Austrii.
Jeśli na odcinku, gdzie wymagana jest winieta zatrzyma nas policja lub kontrola ASFINAG, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości od 120 euro. Niektóre odcinki posiadają również kontrolę wideo, dlatego nawet jeśli nikt nas nie zatrzyma, a przez nią przejedziemy, musimy liczyć się z otrzymaniem mandatu pocztą. Przejeżdżając przez Austrię warto zatem pamiętać o kupnie i poprawnym przyklejeniu oraz przedziurkowaniu winiety.
Wiedeń
Niedaleko od przejścia granicznego wjeżdżamy na autostradę A5, która przeprowadzi na m.in. przez Wiedeń. Dobrze tu być przed porannym ruchem, ponieważ łatwo utknąć tu w korkach. Zwróćcie też uwagę na jazdę prawym pasem i ograniczenia prędkości. Przed Wiedniem jest to najczęściej 100 km/h, przez teren Wiednia to nawet 60-80 km/h! Trzymajcie się tych ograniczeń. Na terenie Wiednia jest bardzo dużo aparatów ukrytych za licznymi tablicami informującymi o kierunku jazdy. Robią nam zdjęcia od tyłu. Aparaty te robią również zdjęcia jeśli nie utrzymujecie odpowiedniej odległości od poprzedzającego samochodu. Jadąc przez Wiedeń w nocy z pewnością sami zobaczycie (oby z odpowiedniej odległości, świadczące o tym, że to nie Wy otrzymacie pamiątkę) żółte błyski z aparatów.
Wiedeń to piękne miasto. Może warto zobić sobie przerwę i zostać tu na dzień czy dwa? Zwiedzić pałac Schonbrunn, Hofburg czy Belweder?
Jest tu też wspaniały ogród zoologiczny…. Tak, Wiedeń jest piękny, jednak jeśli w perspektywie jest Chorwacja to pędzimy dalej!
Za Wiedniem kierujemy się na Graz. To odcinek blisko 200 km, który kojarzy mi się z totalną nudą. Ciągnie się niemiłosiernie. Ostatnia część prowadzi przez górskie odcinki, ale ogólnie nie lubię tej trasy.
Przed Graz odbijamy na Maribor, a to znaczy, że za moment kolejna granica i kolejny kraj – Słowenia z charakterystycznym przejściem granicznym.
A czy mogę kupić winietę dla przedsiębiorców (nie będąc nim, czy ktoś to sprawdza?) i uniknąć tego 18 dniowego okresu oczekiwania?
Niestety nie wiem. Nie korzystałem z tego sposobu. Jadąc od Mikulova przy granicy kupuję naklejki i ruszam dalej. Słyszałem jednak opinię od znajomego, że kupował winietę jako przedsiębiorca nie będąc nim i nie miał problemu.